Displayställ för kniv – Cudeman 710-P i massiv tall
En handgjord jaktkniv är för fin för att bara ligga i en låda. Med displaystället Cudeman 710-P kan du låta kniven synas – på skrivbordet, i bokhyllan, i jaktstugan eller i samlarvitrinen.
Stället är tillverkat i Spanien av massiv tall. Det ljusa träet ger en rustik och naturlig känsla som gör sig särskilt bra tillsammans med jaktknivar, bowieknivar och knivar med handtag i trä, horn eller micarta.
Basen är bred så att stället står stadigt och kniven vilar tryggt utan att välta. Kniven hålls så att både bladets och handtagets linjer kommer fram, utan att bladet repas eller handtaget nöts. Stället mäter 26 cm på längden och 8 cm i både bredd och höjd, och väger runt 240 gram.
För samlaren är ett displayställ ett enkelt sätt att lyfta fram hantverket i sina bästa knivar. Det är också ett uppskattat tillbehör att ge bort tillsammans med en ny jaktkniv – en komplett present till jägaren som har allt annat. Stället är enkelt att flytta mellan hemmet och jaktstugan när du vill visa upp en ny kniv för jaktlaget.
Teknisk specifikation
- Varumärke: Cudeman
- Modell: 710-P
- Produkt: Displayställ för kniv
- Material: Massiv tall
- Längd: 26 cm
- Bredd: 8 cm
- Höjd: 8 cm
- Vikt: ca 240 g
- Tillverkad i: Spanien