PUMA IP Barracuda är en kniv för jakt med 11 cm blad i 440C-stål och svart gummihandtag. Den är gjord för jägaren som vill ha en arbetskniv som sitter säkert i handen även när det är blött, kallt och blodigt.
Kniv för älgjakt och vildsvinsjakt
11 cm blad ger räckvidd vid urtagning av älg och vildsvin men är fortfarande hanterligt vid rådjur. Med 3,8 mm bladtjocklek och 160 g är kniven robust men lätt att bära.
440C-stål
Bladet är i rostfritt 440C härdat till 55–57 HRC. Stålet står emot fukt och håller eggen bra genom en hel jaktdag.
Greppsäkert gummihandtag
Gummihandtaget ger ett halkfritt grepp med våta eller kalla händer och är enkelt att skölja rent efter urtagningen.
Svart läderslida
Levereras med svart läderslida för bältet.
Knivlagen
Knivar får bäras när det finns ett befogat ändamål, exempelvis jakt, friluftsliv eller arbete. Förvara och transportera alltid kniven ansvarsfullt.
Se fler jaktknivar, jaktkniv present eller alla knivar från PUMA.
Teknisk specifikation
Märke: PUMA
Serie: IP
Modell: Barracuda, svart
Artikelnummer: 874000
Bladlängd: 11 cm (110 mm)
Totallängd: 22,3 cm
Bladtjocklek: 3,8 mm
Stål: 440C rostfritt
Hårdhet: 55–57 HRC
Handtag: svart gummi
Vikt: 160 g
Slida: svart läder
Fri frakt och snabb leverans.